15.3.4. Képek vektorizálása

Mint említettük a képfájl pixeleket tartalmaz. A tervezés folyamán a program nem ismeri fel a kép tartalmát, ezért van szükség a vektorizálásra.

 

A Modulok menü – Kalibrálás – Fotó vektorizálás parancs lehetőséget ad a beolvasott képfájl vektoriális rajzzá alakításra. A képfájl lehet egy helyszínrajz, szintvonalas térkép vagy például kézzel készített alaprajz.

Az algoritmus megkeresi a képfájlon a kontúrokat, és átrajzolja azokat. Az eredmény egy vonalas rajz lesz. Az algoritmus nem csak vonalakat, hanem nyitott és zárt vonalláncokat is felismer.

 

A megjelenő Vektorizálás párbeszédablakban beállítható:

 

 

A vonalas vektorizálás esetén pl. egy telek határvonalát egy vonalként ismeri fel.

A körvonalas vektorizálás esetén a határoló vonal külső és belső oldalán is húz vonalat.

 

 

A módszer nagyon jól használható a kalibrálás funkció kombinálásával.

 

Például egy helyszínrajz esetén először kalibrálja azt. Kalibrálás után a helyszínrajz mérethelyessé vált. Ekkor alkalmazza rá a vektorizálást. Így mérethelyes vonalas rajzot kap. A képfájlt kikapcsolhatja, ha nincs rá szükség. A már vonalas helyszínrajzot a továbbiakban szerkesztheti.

 

A helyszínrajz képfájlként a kalibrálás után:

 

 

A helyszínrajz a vonalas vektorizálás után:

 

 

A vonalas ábrán az alsó teleknél levő szükségtelen szövegeket (ezek is vonalakká alakultak) kitöröltük.

 

A helyszínrajz a körvonalas vektorizálás után:

 

2A vektorizálás funkciót ne tévessze össze a fotogrammetria élkeresés funkciójával! Az élkeresés fotókon működik és a képfájl pixelek szürkeségi szintjei közti különbséget figyeli.