Blogok

Elektromos koncepcióterv fontossága családi ház építésénél
Tervező: Ferenczi Éva és Hunyás-Tóth Adrienn
Sok-sok év lakberendezésben töltött tapasztalattal, és rengeteg projekttel a hátunk mögött készítettünk egy listát, amelyen végighaladva segít átlátni, hogy mennyi mindent kell figyelembe venni a világítás tervezésekor, kialakításakor, és a lámpák kiválasztásakor.
A tervezés során mi az ARCHLline.XP-vel készítjük el a 3D látványterveket és emellett a műszaki terveket is, hogy a kivitelezés folyamata gördülékeny legyen. Ezek közül most a világítás koncepciótervek fontosságára szeretnénk felhívni a figyelmet: Miért jó, ha van elektromos koncepcióterv egy családi ház építésénél? Mire van szükség ahhoz, hogy egy ilyen terv elkészüljön, és mit érdemes alaposan átgondolni tervezés előtt?
Az elektromos koncepcióterv és a lámpakiosztási terv fontos része a lakberendezési munkának, mert egy profin megtervezett világítási koncepció kihangsúlyozza a tér egyes részeit, a funkciókat, és hangulatot teremt.
Ahhoz, hogy egy ilyen terv készüljön, érdemes alaposan átgondolni igényeinket, figyelembe venni szokásainkat és következő lépésként kezdődhet is a tervezés.
- A világítás kérdéseivel, lámpák, kapcsolók, konnektorok helyzetével már azelőtt érdemes foglalkozni, amikor még csak terveken “áll” a ház. Amikor már valóban áll a szerkezet, lehet, hogy már késő. Gondoljunk a mennyezeti födémbe, vagy a padló aljzatba süllyesztett lámpákra, és ezek vezetékelésre.
- Hol lesznek a válaszfalak? Mely terek lesznek egybenyitva, vagy épp leválasztva. Szellős tereket szeretnénk? A térszervezés izgalmas feladat, ezt a tervezővel együtt alakítsuk ki.
- Érdemes átgondolni a gépészeti elképzeléseket (vízellátás, gázellátás, hűtés, fűtés, szellőzés), a designtól független technikai megoldásokat.
- Milyen kényelmi megoldásokat szeretnénk? Okos otthon rendszer lesz kialakítva? Gondoljuk át, hol legyen a termosztát, a klímavezérlés, az okos hőmérő, a redőny vezérlés…
- Stukkó lesz a mennyezeten? A hálószobai mennyezetre „csillagos égboltot” álmodtunk meg? Fényszigetet szeretnénk a nappaliba? Feszített mennyezetet?
- Gondoljuk át, hogy az egyes helyiségekben milyen designt, milyen hangulatot szeretnénk.
- Milyen széles lesz a franciaágy? Ez az éjjeli szekrény helyét befolyásolja, és a kapcsolók és konnektorok pozícióját is ennek függvényében lehet meghatározni.
- Milyen háztartási berendezések lesznek és hol lesz a helyük? Mosógép, szárító, testszárító… Gőzpároló, teppanyaki, konyhamalac…
- A teraszra, a télikertbe milyen berendezést gondoltunk? Hol lesz a garázs, az elektromos autó töltő?
-
Hol legyen a fürdőszobai tükör világítás, a tükör mellett, vagy a tükör fölött? Sminkelésnél, borotválkozásnál melyik elhelyezés előnyösebb?
- Honnan kapcsoljuk a lámpákat? Magasan, vagy alacsonyabban? A gyerekek is elérik?
- A modern világítástechnika lehetőséget ad az energiahatékony és környezettudatos termékek és technológiák alkalmazására is. A LED fényforrások például kevesebb energiát fogyasztanak, és hosszú élettartammal rendelkeznek. És még ezer és egy kérdés, amelyekre a kapott válaszokat az elektromos koncepciótervre rávezeti a tervező.
Mindezeket figyelembe véve készülnek a lakberendezési tervek, közben szinkronban a lámpák típusára, pozíciójára és az elektromos szerelvényekre is gondol a tervező. Amikor a berendezés véglegesítése és a megrendelő által elfogadott tervek egyeztetése a kivitelezővel megtörtént, akkor lehet az elektromos koncepciótervet is véglegesíteni. Az ezt követő kivitelezés során a kivitelezővel, szakiparosokkal fontos a helyszíni egyeztetés, a szoros együttműködés, hogy a tervek szerint, a műszaki előírásoknak megfelelően valósuljon meg az otthon.
Az elektromos koncepcióterv és a lámpakiosztási terv tehát fontos része a lakberendezésnek. Egy jól megtervezett világítási koncepció kihangsúlyozza a tér egyes részeit, a funkciókat, hangulatot teremt.
Az eredeti cikk a lakberinfo.hu oldalán olvasható.
Ferenczi Éva és Hunyás-Tóth Adrienn
Elérhetőségek:
Mobil: +36 30 742 5575
e-mail: Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
https://www.studiotrendinterior.hu/