Szakmai cikkek

Hídtervezés - Alberto Betti, Omega Solutions
Interjú Alberto Betti, szabadúszó geodétával, az Omega Solutions cég tulajdonosával. Jelenlegi hivatását a különböző műszaki munkák, műszaki-jogi tanácsadás során és építkezések, kivitelezési munkák területén szerzett sokéves tapasztalatokra alapozva gyakorolja; felhasználva azt a specifikus tudást, melyet magas színvonalú és szakmailag elismert továbbképzéseken szerzett meg. Olvasd el, hogy milyen érdekes feladatokra használja az ARCHLine.XP tervezőprogramot.
Az Omega Solutions a soron következő szeizmikus teszteket célzó geometriai-szerkezeti felmérések és műszaki-diagnosztikai vizsgálatok elvégzésére kapott megbízást Olaszország közúti infrastruktúra hálózatának egyes területein.
Ebben a cikkben adatvédelmi okokból ugyan nem nevezhetjük meg Alberto Betti ügyfelét, ám azt kiemelhetjük, hogy a projekt során BIM (épületinformációs modellezés) munkamenetre volt szükség. Továbbá egyes hidak és viaduktok esetében a későbbi szerkezeti, számítási műveletekhez a felmért építészeti modelleket IFC formátumban kellett leadni.
A helyszíni műszeres felmérés után részletes 2D rajzok készültek, tartalmazva az összes szükséges méretet a modellek elkészítéséhez.
Az ARCHLine.XP modellezési képességeinek köszönhetően, alapos elemzéssel kombinálva, sikerült a legapróbb részletekre kiterjedő, tökéletes IFC modelleket beküldeni. A hidak és viaduktok számos egyediséget és szabálytalan formát tartalmaztak, ezek legfőképp a régió építészeti örökségének velejárói.
A legnagyobb nehézséget ezek a formák, és a feladat összetettsége okozta, és számos esetben találkoztunk olyan szerkezetekkel, amelyeket az idő folyamán többször megerősítetettek vagy bővítettek. A normál, geometriailag tökéletes elemek modellezése során a CAD munka mindig meglehetősen egyszerű, azonban ebben az esetben meg kellett tanulnunk, hogyan lehet a szoftverrel komplex műveleteket végrehajtani, úgy, hogy a pontosság nem szenved kárt.
Az általunk vizsgált 20 szerkezet közül egyik jó példa az a híd, ahol a völgyet összekötő két útszakasz metszete nem ortogonális módon kapcsolódott össze, mégis a metszetek az ARCHLine.XP-ben úgy készültek el, hogy kövessék az út hosszanti profilját.
Alapvető fontosságú volt, hogy profi CAD eszközöket használhassunk a keresztmetszet létrehozásához, hogy tetszőlegesen, bárhol vehessük fel a kívánt metszeteket.

Valójában sok ARCHLine.XP parancs, mint például a „Fal” parancs is, lehetővé teszi a metszet elkészítését egy adott útvonal mentén. Az útvonal irányában kiindulhatunk a keresztmetszetből, és ezután mozgatni tudjuk az alakzat csomópontjait úgy, hogy megkapjuk a megfelelő formát.
A "Csomópont mozgatása" paranccsal az objektum alakját anélkül lehet megváltoztatni, hogy a korábban felvett frontális vagy keresztmetszeti profil megváltozna.
A „Fal” parancs nagyon hasznosnak bizonyult,mert gyakorlatilag az összes szükséges komponenst ennek az eszköznek a segítségével modelleztük meg, majd szerkesztéseket végeztünk a 2D rajzon is.
"A profil módosítása"
A 3D-s nézet axonometrikus megjelenésben használva rendkívül hasznos volt, mivel a modell alakulását folyamatosan ellenőrzés alatt tudtuk tartani. Egyes esetekben és bizonyos műveletek során jelentős időmegtakarítást jelentett, hogy 3D-ben is dolgozhatunk. Az "Emelés adott ponttal" eszköz például lehetővé tette, hogy a tárgyakat nagyon nagy pontossággal tudjuk mozgatni a háromdimenziós térben anélkül, hogy minden egyes magasságot vagy szintet meg kellene adni.
"Az axonometrikus kép 3D-s nézetének használata az elemek magasságának pontos módosítására."
Egy másik trükköt használtunk a vektoriális 3D-s nézettel kapcsolatban. Ez egy különleges módja a 3D-s modell megtekintésének. Valójában ez a nézet teszi lehetővé az összes magas szintű 2D CAD eszköz használatát, például a "Virtuális metszéspont" vagy a "Rögzített irány". Ezek az eszközök sokat segítenek a szabálytalan szerkezetek profiljainak meghatározásában, mivel sokszor a néhány centiméteres különbség is komolyan befolyásolja az elkészülő 3D test pontosságát.
"A 3D-s vektoriális nézet elölnézetben történő használata komplex profilok esetében 2D-s CAD eszközökkel."
A terep eszköz nagyon hasznosnak bizonyult a modellek véglegesítése során. Különösen a „Plató” és a „Törésvonal beszúrása a terepbe” eszközök tették lehetővé azt, hogy a hídszerkezet környezetét egyszerűen elkészítsük, csupán néhány mért értéket felhasználva.
Azonban nemcsak maga a modellezés volt az egyetlen szempont munkánk során. A projekt valójában pontos IFC modellek létrehozását kívánta meg, azaz minden elemet saját IFC típusával jelöltünk meg, annak érdekében, hogy azokat szerkezettervező / elemző szoftverek beolvashassák és kezelhessék további szempontoknak megfelelően.
Az ARCHLine.XP rugalmassága lehetővé teszi, hogy mindig a leginkább megfelelő parancsot használhassuk modellezéskor az összetettségnek megfelelően.Mindig lehetőséget nyújt arra, hogy a megfelelő IFC típust könnyedén hozzá lehessen rendelni az elemekhez: egyszerűen csak ki kell választani a megfelelő IFC típust a baloldalon található Tulajdonság kezelőben!
"IFC gerendatípus hozzárendelése a" Fal "eszközzel modellezett elemhez. "
A leadásra szánt projektünk esetében a 3D modell a hozzákapcsolt információkkal együtt érkezik a fogadó szoftverbe.
Az IFC modell megnyitva egy külső IFC megjelenítő programban. A kiválasztott elem, bár a „fal” paranccsal készült, a hozzárendelt IFC szerepe miatt „gerenda”-ként jelenik meg, helyesen.
Az ARCHLine.XP egy hatékony és rugalmas eszköz, amely képes még azokhoz az igényekhez is alkalmazkodni, amelyek eltérnek az új épületek tervezése során megszokott kihívásoktól. Különösen köszönjük a padovai Cadline Software technikai munkatársainak a hatékony együttműködést: Egy olyan szakemberekből álló csapattal dolgozhattunk, amely képes "a mi nyelvünkön beszélni", megértve az igényeinket, és ezáltal a megrendelést a megadott módon és határidőn belül tudtuk teljesíteni.